Tak co, už jste se znovu narodili?

Nesnášel jsem termín „znovuzrození“, protože znamenal magické obrácení k přísné víře a kultuře „čistoty“. Proto jsem se mu vyhýbal. Ale včera jsem ho použil.

Mluvil jsem s někým, kdo prochází duchovní krizí, kdy má pocit, že začíná úplně od začátku. Žil svůj život určitým způsobem a myslel si, že je všechno v pořádku, když tu najednou přijde duchovní krize a on je vržen do nového způsobu života. Je to velká změna, otřesná, katastrofická, chaotická, ale zároveň krásná a plná naděje.

Když mi to popisoval, řekl jsem: „Je to opravdu jako znovuzrození. Člověk má pocit, že musí začít od nuly a přijít na to, jak žít svůj život úplně znovu!“

A tak jsem se na to znovu podíval a myslím, že právě to je smyslem Ježíšových slov. Chtěl tím říct, že skutečná změna není přizpůsobení starého způsobu, ale zrození zcela nového způsobu. Tak jako pověstné nové víno do starých měchů, či nová záplata na staré gatě. A dekonstrukce je taková. Jednoho dne žijeme svůj život a myslíme si, že je všechno v pořádku, když najednou jsme vrženi do něčeho úplně nového.

Pro některé je tento porod rychlý a zběsilý. Pro jiné je to porod pozvolný, s velkou mírou pečlivosti. Otevře se nám zcela nový svět, zasvítí nám světlo, staneme se vědomými a nezávislými a musíme přizpůsobit svůj život zcela nové úrovni moudrosti.

Ve skutečnosti si myslím, že tento druh znovuzrození by mohl být každodenní zkušeností. Pokud otevřeme svou mysl a srdce zcela novému světu a lepšímu způsobu života. Je to jako probuzení. Je to jako znovuzrození.

Tak co, už jste se znovu narodili?

Tak co, už jste se znovu narodili?
Tak co, už jste se znovu narodili?