Duchovní zneužívání vás může znejistit

Sloužil jsem pod duchovními vůdci, kteří mě zneužívali. Byli zkušení v tom, jak druhé znejistit. Podobně jako „duchovní“ zubaři. Dokážou napáchat více škody, když jste umrtvení. Myslím tím, že jejich zneužívání necítíte jako bolest. Nejste si úplně jisti, co se děje. Víte jen, že se něco děje. Necítíte, ale je-li něco špatně a nemůžete s tím nic udělat.

Podělím se s vámi o pár příběhů.

Jeden pastor se mě zeptal, co s ním mám za problém. Odpověděl jsem: „Připadáš mi celkem panovačný!“ Šťouchl mě prstem do hrudi a řekl, že potřebuji terapeuta a vymítání. Byla to tak zdrcující odpověď, že jsem se sám sebe ptal, jestli nemá pravdu. Možná opravdu potřebuji pomoc? Možná mě někdo svedl?

O mnoho let později jsem pracoval pro jinou duchovní organizaci. Zakladatel se začal chovat jako vůdce sekty. Napsal jsem mu e-mail, v němž jsem vyjádřil své obavy. Okamžitě mě vyhodil, všechny přede mnou varoval a strhnul všechny na svou stranu, aby pomohli zničit mě a mou rodinu. Jeho zdrcující reakce mě opět přiměla pochybovat o sobě samém.

Lidé, kteří se nikdy do takových situací nikdy nedostali, možná nechápou, jakou moc nad vámi tito lidé mají moc. Jejich arogance podpořená naším zmatkem ohledně duchovní autority je velmi silný koktejl.

Teď už vím, že tuto moc neměli ze své podstaty. Dal jsem jim ji já. Jakmile jsem to uviděl a přestal hrát jejich hru, ztratili nade mnou moc a to v nich vyvolalo ještě větší vztek. Takhle fungují násilníci. Včetně těch duchovních.

Proto si pamatujte: Jakmile si uvědomíte, že jedinou jejich mocí je, že jim tu moc sami dáváte, okamžitě se všechno změní. Nebude to sice nic pěkného. Ale rázem bude po všem.