Máme svobodu být sami sebou
Nemusíme být někým jiným. A nemusíme se ani nikomu podbízet ve snaze být jako druzí. Máme svobodu být sami sebou. Bůh rád vyjadřuje úžasnou různorodost svého projevu prostřednictvím jedinečnosti každého z nás.
Jednou na podzim jsem strávil pár týdnů v Nové Anglii. Při pohledu na množství krásných podzimních barev jsem jen žasl. Každý z přítomných byl nadšen. Ale když se bavíte s většinou křesťanů, chtějí mít všichni stejnou barvu. Každý chce být hnědý. Nebo modrý. Při pohledu na okolní svět říkáme: „Není Bůh nádherný? Není úžasné, že stvořil tolik různých barev?“ Jsme mu za jeho různorodost vděční – dokud se neprojeví na lidských bytostech. Potom říkáme: „Něco se sebou udělej. Nechováš se jako my ostatní!“
Trikem náboženství je nás přesvědčovat: „Protože Bůh je jeden, také byste měli být jedno. Všichni byste měli vypadat stejně.“ Jsme jedno tam, kde na tom záleží – ve vnitřním člověku, v duchu. Všichni jsme stvořeni podle Božího obrazu a jsme jedno v Duchu. A právě tato vnitřní jednota nás osvobozuje k vnější různorodosti.
Tak tomu má podle Pavla v těle Kristově být. Existují různé služby. Bůh svěřil jednotlivým lidem různé úlohy. Místo abychom se snažili přijít na to, co máme pro Boha dělat, zjišťujeme, že nám v životě svěřil určitou roli. Nejsme všichni stejní, ale všichni v sobě uvidíme Božího Ducha. To je součást výzvy stát pevně ve svobodě, ke které nás Kristus vysvobodil a která je opakem snahy organizovat činnost a službu všech ostatních.
Různorodost v oblasti služby souvisí se skutečností, že jsme vzácným Božím vkladem a že se Bůh nejrůznějšími způsoby projevuje naším prostřednictvím. Totéž platí o různorodosti ve vztazích. Nemusíme mít všichni stejná manželství, přátelství a další vztahy. Máme svobodu se lišit, protože daná různorodost je zakotvena ve vnitřním člověku – v tom, kým skutečně jsme. Ve svém nejhlubším bytí upřednostňujeme v lásce a v úctě druhé. Tuto lásku – Boží lásku – však projevujeme různým způsobem.
Jako pozemské nádoby představujeme směsici barev, velikostí, tvarů, chutí, zájmů a energie. Jde hlavně o to, že když něco děláme, druzí vidí nás, zatímco my víme, že je to Kristus v nás. Setrváváme v duchovní jednotě s Bohem s vědomím, že naše vnější lidství je dokonalým Božím nástrojem. Je prostředkem, jímž se Bůh dotýká světa.
Děkujte Bohu za své lidství. Děkujte mu za své rodiče včetně nežádoucích rysů, které jste od nich zdědili. Bůh je použil k tomu, aby z vás učinil dokonalý nástroj, jímž dnes jste. Děkujte mu za své vady. Chvalte ho za ně, protože je použije jako požehnání v životě někoho jiného. Přijměte své lidství jako místo přebývání nejvyššího Boha. Smiřte se sami se sebou. Když mi Duch svatý ukázal, že se Bohu zalíbilo ve mně žít, nemohl jsem jinak než se se sebou spokojit. Prostě jsem musel. Můžete se přijmout takoví, jací jste. Můžete se přijmout jako Boží vklad.
Potom jsme konečně schopni říct: „Pane, prostřednictvím mé minulosti a životních situací, jimiž jsem prošel, jsi stvořil člověka, kterým jsem. Žiješ v něm a přivedl jsi ho na svět, aby k tobě přitáhl další lidi. Nezískám každého. Ty, které k sobě nepřivedeš mým prostřednictvím, získáš skrze někoho jiného.
Proto se všichni tak doplňujeme. Tvoříme jeden celek. Nikdo nemůže získat každého. Kdysi jsem se o to snažil. Ale jsou různé druhy ovoce – pomeranče, jablka, citróny. A Bůh je všechny používá. Lidem říkám: „Jsem citrón.“ A právě skrze mou „citrónovou příchuť“ Bůh k sobě přivádí konkrétní jedince.
Došli jste do bodu vnitřního pokoje, kdy víte, že vaše vady, vaše nedokonalosti, které tvoří vaše vnější lidství, budou právě tím, čeho se bude moci nějaký bratr, sestra, muž nebo žena chytit. Budou se s nimi moci ztotožnit. A tím přijmou život, který je ve vás.
Uvědomte si, že už pro Boha nejste závazkem. Jste jeho úžasným, krásným a nezbytným vkladem. Jste nádobou, ze které se může svět napít. Jste prostředkem, díky kterému druzí vidí Boží lásku a život. Pokud v tomto postoji setrváme, natrvalo zaujmeme postavení člověka víry.
Z knihy Dana Stonea & Grega Smitha | Tajemství evangelia, aneb co vám mohlo uniknout