Co je to „ve věku věků“?
Níže naleznete přehled, kde je v Novém zákoně spojení „ εἰς τούς αἰῶνας τῶν αἰώνων“, které znamená „ve věku věků“ a nesprávně bývá překládáno jako na věky věků. V češtině ten rozdíl není na první postřeh možná tak patrný jako v angličtině, kde jde opravdu o dvě jiná spojení „for ever and ever“ a „in the age of ages“. Před pár dny se mně někdo ptal, jaký je v tom rozdíl, a můj manžel na to vtipně odpověděl: „Asi jako když stojíš na žumpě nebo v žumpě.“ Předpokládám, že pokud byste měli na výběr z těchto dvou možností, byla by pro vás i pouhá předložka najednou ta nejdůležitější věc na světě.
Dost sleduji překlad The Christian Victory Bible, kde se rozhodli pro spojení ve velkém věku věků. To velkém tam doslova není, ale tak jako je největší pyramida ze všech pyramid ta velká pyramida, tak podobně je věk věků ten velký věk věků a oni to tam přidávají, aby to lidem došlo. Já tam zatím to (velké) dávám do závorek. NB je pracovní text, takže ještě uvidím, co s tím udělám v budoucnu.
Nevím, jestli je výčet úplný. Hledala jsem to v angličtině i v řečtině a nevyhledalo mi to některá místa, kde jsem věděla, že to je.
Galatským
1:5 jemu buď sláva ve věku věků. Amen.
Efeským
3:21 jemu buď sláva ve shromáždění a v Kristu Ježíši ve všech generacích věku věků. Amen. (tady není předložka v – εἰς)
Filipským
4:20 A našemu Bohu a Otci buď sláva ve věku věků! Amen.
1. Timoteovi
17. A Králi věků, nesmrtelnému, neviditelnému Bohu, který jediný je moudrý, buď čest a sláva ve věku věků. Amen.
2. Timoteovi
4:18 ….jemu buď sláva ve věku věků. Amen.
Židům
1:8 Tvůj trůn, ó Bože, je ve věku věků. Žezlo spravedlnosti je žezlem tvého království.
13:21 ….jemu buď sláva ve věku věků. Amen.
1. Petrova
5:11 Jemu buď sláva a moc ve věku věků. Amen.
Zjevení
1:6 a učinil z nás království a kněží pro Boha a Otce, jemuž buď sláva a vláda ve věku věků.
4:9 Kdykoliv ty živé bytosti vzdávají slávu, čest a díky, tomu, který sedí na trůnu, tomu, který žije ve věku věků,
10 těch dvacet čtyři starších se pokloní před tím, který sedí na trůnu a uctívají toho, který žije ve věku věků,
7:12 …Požehnání, sláva, moudrost, díkůvzdání, čest, síla a moc buď našemu Bohu ve věku věků! Amen.
10:6 (Anděl) přísahal při tom, který žije ve věku věků, který stvořil nebe a to, co je na něm a zemi a to co je na ní a moře a to, co je v něm, že už nebude žádná prodleva. (chronos – čas, zároveň i zdržení – kdysi jsem si myslela, že přestane existovat čas)
11:15 … „Království světa se stalo královstvím našeho Pána a jeho Krista. On bude vládnout ve věku věků!“
14:11 Dým z jejich zkušebního kamene stoupá vzhůru ve věku věků. Nemají odpočinutí dnem i nocí ti, kdo uctívají šelmu a její obraz a kdokoliv přijímá cejch jejího jména.
15:7 Jedna z těch čtyř živých bytostí dala sedmi andělům sedm zlatých misek plných hněvu Boa, který žije ve věku věků.
19:3 A podruhé řekli, “Haleluja! Její dým stoupá vzhůru ve velkém věku věků!”
20:10 Ďábel, který je podvedl, byl hozen do tavící nádoby (jezírka) s ohněm a sírou, kde je i šelma a falešný prorok. Ve věku věků je dnem i nocí je čeká zkušební kámen (=test odhalující pravost, výslech, namáhavé vyšetřování).
22:5 Nebude tam noci a nebudou potřebovat světlo lamp a světlo slunce, protože je bude osvětlovat Pán – Bůh. Budou vládnout ve věku věků.
Takže co je ten věk věků? Když jsem vznesla tenhle dotaz na sozo, bylo mi řečeno, že to bylo to velké finále, období pádu Jeruzaléma. Má to svou logiku. Pokud věříme, že se Zjevení týká pádu Jeruzaléma. Ve verši 11:8 je řeč o velkém městě, kde byl ukřižovaný Pán. Babylon je označen jako velké město. Z toho a dalších míst docházíme (my preteristé) k tomu, že Jeruzalém = Babylón. Jeruzalém padne a hoří ve věku věků.
Ale… není tam nějaký přesah? Bůh žije ve věku věků, má tam svůj trůn, vládne ve věku věků. Je to vše jen proto, aby se zdůraznilo, že on má kontrolu nad tímto obdobím a to co, se děje, je z jeho rozhodnutí? Chvíli jsem si říkala, jestli to není kromě toho i nějaká další dimenze, která se vztahuje k Bohu. Ale zase je tam, že mu má být sláva ve všech generacích věku věků, což zní dost pozemsky a omezeně.
Bylo mi řečeno, že tehdy, do r. 70 byl „současný věk“ z hlediska Bible a jejích pisatelů, pak byl věk věků, vyvrcholení a zrušení Staré smlouvy a nyní je budoucí věk z pohledu Bible. Osobně stále nechápu toho ďábla svázaného na tisíc let a hozeného do místa přetavení ve věku věků.
Ale každopádně ze začátku mi přišlo zvláštní, že tam, kde se v mnoha překladech mluví o věčném životě a o věčnosti, by měl být život vztahující se k věkům a jednotlivé věky (období). Ale připadá mi to stále zajímavější a mám za to, že to skrývalo některé zajímavé myšlenky z Bible. Nicméně to neznamená, že bych v tom měla jasno. Jen jsem slíbila, že tenhle přehled udělám, tak tady to máte a jestli mi to někdo můžete nějak lépe vysvětlit (hlavně těch 1000 let), tak do toho