Muž za oponou – nabízená řešení autora knihy
Jestli někdo z tvých blízkých je členem kultu či extrémistické skupiny, měj prosím na paměti, že pro členy je obvykle nesmírně obtížné skupinu opustit. Tvému blízkému vtiskli do hlavy představu, že nikdo jiný než vůdce kultu, kult nebo skupina ho skutečně nemiluje a nezajímá se o jeho dobro, a proto pravděpodobně odolá všem tvým snahám mu pomoci. To ovšem neznamená, že by ses měl přestat snažit. Můžeš naléhat na státní orgány, aby u tvého blízkého byla provedena „kontrola zacházení“. Jestliže se ti zdá, že tvůj blízký není dále schopen zvládat své finance nebo jiné životní situace, lze také zvážit pomoc právního zástupce.
Odborníci na duševní zdraví nabádají, abys v kontaktu se svým příbuzným, který je členem kultu, nebyl unáhlený a postupoval pomalu. Nezačni tím, že začneš hned napadat myšlenky kultu, neočekávej dlouhá setkání a rozhovory. Rozhovory musí být krátké a věcné. Až se ti povede obnovit důvěru, začnete se vídat častěji a váš vztah se bude moci prohlubovat. Nezapomeň, že pokrok je pokrok, byť jen o pár centimetrů. Buď opatrný, aby ses zbytečně hanlivě nevyjadřoval ke zkaženosti kultu a o tom, jak poškozuje vaši rodinu. Když to uděláš, můžeš tím způsobit, že tvůj blízký se od tebe okamžitě odtáhne anebo přepne do obranného režimu. Navázat znovu styk s tvou rodinou bude zdlouhavý proces. Odborníci na duševní zdraví ti mohou poradit, jak ke svému blízkému správně přistupovat a vztah uzdravit. Základem je trpělivost. O poradenství se lze dočíst v Kapitole 12.
Je důležité, aby sis zjistil potřebné informace o gaslightingu, kultech a extrémistických skupinách. Zjisti, jak tyto organizace fungují a co svým členům slibují. Zjisti si také detaily o tom, jak tvůj blízký do kultu nebo skupiny vstoupil. Čím více toho budeš vědět, tím spíše mu budeš schopen během vašeho rozhovoru věci ozřejmit (a podtrhnout manipulaci kultu).
Co vede k tomu, že se člověk rozhodne kult či extrémistickou skupinu opustit? Dle studie od doktorky Kiry Harrisové je několik hlavních spouštěčů: společenské rozbroje v kultu, změna celkové vnitřní atmosféry kultu, rozporuplné pocity ohledně rolí v kultu, vedení nedostávající očekávání či pravidlům kultu, tlak ze strany policie a vliv rodiny. Rodina při odchodu z kultu tedy také sehrává roli. Dále lze svému blízkému předkládat informace z tisku, či jiné články a videa, které odkryjí rozpory mezi pravidly a skutečným chování vedení kultu, nebo jiné, které také mohou podnítit odchod z kultu.
Jestliže někdo z tvé rodiny přemýšlí, jestli kult či extrémistickou skupinu opustit, je důležité, aby věděl, že po odchodu nalezne bezpečné místo, kam se bude moci uchýlit, že bude mít podporu rodiny a přátel a případně možnost nějakého finančního přivýdělku. Čím lépe budeš dávat najevo, že ti záleží na tom, aby tvůj blízký disponoval těmito jistotami, tím je pravděpodobnější, že tvůj blízký nakonec kult opustí.
Řekněme, že jsi byl trpělivý a všechny tyto možnosti jsi už zkusil. Snadno se člověk může nechat úplně zaměstnat tím, aby své příbuzné z kultu dostal ven. Stanov si hranice, když si řekneš „a už dost.“ Může ti na někom záležet, ale také se můžeš od záležitosti oprostit a připustit si, že druhý udělal životní rozhodnutí, které ovlivnilo tvé citové, tělesné i finanční zdraví a že je na místě, aby přestal mít takový vliv na tvůj život. Nemůžeš nikoho jiného nutit do toho, aby kult nebo extrémistickou skupinu opustil. O více informacích o organizacích a odbornících na duševní zdraví, kteří pomohli členům kultů a jejich rodinám, se lze dočíst na konci této knihy ve Zdrojích. Legitimní organizace a odborná pomoc se vyznačuje tím, že je erudovaná ve vědeckých studiích a článcích a je reprezentována autorizovanými a certifikovanými profesionály.
Co dělat, když jsi v kultu ty?
Pokud jsi v kultu či extrémistické skupině a dostala se ti do ruky tato kniha, je to malý zázrak. Musel sis toho už hodně vytrpět, abys po ní sáhl. Buď si prosím jistý, že i za hranicemi kultu pro tebe existuje naděje a smysluplný šťastný život. Měj na paměti, že tě kult právně nesmí držet proti tvé vůli a pokud tak učiní, jedná se o stejný zločin jako nezákonné odnětí svobody.
První co musíš udělat je připravit plán útěku, o kterém nesmíš nikomu říct. Kult pravděpodobně již cítí, že se potácíš, takže se musíš vyvarovat všem snahám tě dále kontrolovat nebo izolovat od ostatních následovníků.
Měl by ses pokusit navázat kontakt s někým „z venku“. Měj na paměti, že když se s někým budeš chtít spojit z budovy kultu, tak tvůj hovor může být monitorován. Pokud ve své snaze opustit kult uspěješ, ujisti se, že tě nikdo nesleduje. Jakékoliv podezřelé chování jdi okamžitě nahlásit na policii.
Poté co odejdeš, si prosím zjednej hodiny poradenství, tj. terapii. Jestli jsi byl v kultu delší dobu, budeš se muset vypořádat se změnami potřebnými k životu „venku“ a stejně tak se vypořádat s mnohaletým obdobím útlaku, zanedbávání, zamlčováním informací a se strachem z toho, k někomu znovu mít citové vazby (Matthews and Salazar). To zvládneš. Nespěchej. O poradenství se můžeš dočíst více v Kapitole 12.
ZDROJ:
GASLIGHTING: HOW TO RECOGNISE MANIPULATIVE AND EMOTIONALLY ABUSIVE PEOPLE – AND BREAK FREE
(GASLIGHTING: JAK POZNAT MANIPULACI A PSYCHICKÉ NÁSILÍ – A ZÍSKAT SVOBODU)
7. kapitola: Dej si pozor na muže za oponou – o falešných spasitelích, extrémistických skupinách, uzavřených komunitách, kultech a gaslightingu.
Autor: Ph.D. Stephanie Sarkis
Vydání: Orionbooks, 2019
Překlad: Svobodní editoři blogu, 2020
Zdroj: blog o Novém Životě